В Івано-Франківську знову видають дозволи на відключення від мереж централізованого опалення

В місті Івано-Франківську після довгої перерви знову почали видавати дозволи на відключення від мереж централізованого теплопостачання та влаштування «автономного опалення». Однак видають такі дозволи далеко не всім хто звертається. Чому? І як отримати дозвіл на автономне опалення в інтерв’ю із заступником директора — начальником управління планування та реформування Департаменту комунального господарства транспорту і зв’язку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та секретарем Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання Михайлом Смушаком.

Пане Михайле, то хто може отримати сьогодні дозвіл на «автономне» опалення?

Рішення XVII сесії Івано-Франківської міської ради від 08.12.2011 р № 509-17 було затверджено новий Порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в м. Івано-Франківську, відповідно до якого дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання надається на будинок в цілому та на будинок в частині під’їзду (стояка) цього будинку. Тобто здійснюється так зване поетапне відключення житлового будинку. При цьому, пріоритетно дозвіл на поетапне відключення житлового будинку шляхом відключення окремих стояків (під’їздів) будинку від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (за наявності технічної можливості) надається у наступних випадках:

 • якщо в будинку на стояку під’їзду залишилися одна чи дві квартири, де ще не встановлено індивідуальної системи теплопостачання;
 • якщо відключення є клопотанням виконавця послуг, вмотивоване неможливістю забезпечення належної якості послуг.

Тобто дозволів на відключення окремих квартир комісія не надає?

 Відповідно до чинного в Україні законодавства, надавати дозволи на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання окремих житлових приміщень (квартир) заборонено. Тому прийнятий міською радою Порядок передбачає можливість надання дозволів на поетапне відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлового будинку в частині стояка цього будинку. Відповідно, дозволи надаються на будинок в цілому, або на стояк будинку. На окремі житлові приміщення (квартири) дозвіл може бути наданий тільки тоді, коли відключення є клопотанням виконавця послуг (ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненрго»), вмотивоване неможливістю забезпечення належної якості послуг.

Що необхідно зробити для того, щоб отримати дозвіл на відключення від мереж централізованого теплопостачання по стояку?

 Для того, щоб отримати дозвіл на відключення від мереж централізованого теплопостачання по стояку необхідно:

 1. Організувати збори власників житлового будинку (під’їзду, стояка будинку) з приводу відключення житлового будинку (під’їзду, стояка будинку) від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. Для цього необхідно за 7 календарних днів розмістити на інформаційному стенді у під’їздах (під’їзді) будинку оголошення про мету, місце та час проведення зборів;
 2. Надіслати виконавцю послуг та управителю повідомлення про проведення зборів;
 3. Скласти Протокол про згоду власників на відключення їхнього будинку (під’їзду, стояка будинку) від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання з подальшим влаштуванням систем індивідуального (поквартирного) теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання);
 4. Написати заяву до Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання;
 5. Надати розшифровку до Протоколу про згоду власників на відключення їхнього будинку (під’їзду, стояка будинку) від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання з подальшим влаштуванням систем індивідуального (поквартирного) теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання), яка містить інформацію про внески, які має здійснити кожний власник квартири, що відключається по стояку у фонд енергозбереження.

Для отримання дозволу, якщо в будинку на стояку під’їзду залишилася одна квартира, де ще не встановлено індивідуальної системи теплопо-стачання, то потрібно тільки написати заяву до Міжвідомчої комісії. При цьому фонд енергозбереження не створюється.

— Що таке фонд енергозбереження?

Фонд енергозбереження — це є будинковий фонд, який створюється для фінансування заходів з енергозбереження, які розробляються управителем будинку. Такі заходи з енергозбереження можуть зокрема передбачати наступне:

 • оснащення інженерних вводів багатоквартирних житлових будинків засобами обліку та регулювання споживання води і теплової енергії;
 • утеплення підвальних приміщень, під’їздів, горищ;
 • теплову модернізацію будинку, встановлення енергозберігаючих вікон, дверей, утеплення стін;
 • ремонт підвальних розгалужень, утеплення труб тощо.

Яку суму необхідно сплачувати в даний фонд?

 Внесок у будинковий фонд енергозбереження встановлюється в розмірі не менше 50 грн. за 1 кв. м житлової площі квартир. При цьому існує пільга на внесок у будинковий фонд енергозбереження для:

 • інвалідів війни, учасників бойових дій, учасників війни, інших осіб, на яких поширюється чинність ЗУ «Про статус ветеранів війни…» — в розмірі 75%;
 • ветеранів визвольних змагань — в розмірі 100%;
 • багатодітних родин — в розмірі 75%;
 • інших осіб, що відповідно до законодавства користуються пільгами на сплату послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання — в розмірі 50%;

За наявності кількох співвласників квартири пільга встановлюється пропорційно до частки власності пільговика.

Куди необхідно сплачувати дану суму і коли?

 Кошти у фонд енергозбереження вносяться власниками на рахунок, що відкривається управителем в установі банку щодо кожного житлового будинку окремо. При цьому, на вимогу власників управитель зобов’язаний видати довідку про фонд та виконання заходів з енергозбереження щодо їх будинку. Використовувати дані кошти на інші будинки управитель не зможе. Таким чином мешканці можуть здійснювати реальний контроль за використанням коштів фонду. Що стосується того, коли потрібно сплачувати внески у фонд енергозбереження, то зробити це потрібно до моменту відключення стояка, чи будинку. Якщо точніше, то до тих пір, доки всі мешканці не внесуть кошти у фонд енергозбереження, будинок (стояк будинку) відключені не будуть.

Я так розумію, що мешканці, яким надано дозвіл на відключення по стояку, можуть встановлювати в своїх квартирах автономне опалення тільки тоді, коли буде відключено стояк, до якого вони підключені?

 Абсолютно вірно. І у витягу з протоколу комісії про надання дозволу це чітко зазначено. Іншими умовами надання дозволу є: відключення стояка житлового будинку від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання здійснюється виконавцем послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання на основі виготовленої та затвердженої проектної документації за умови:

  • виконання всіх технічних умов, виданих: ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго», Івано-Франківським управлінням з експлуатації газового господарства (Філією ПАТ «Прикарпаттяобленерго» «Івано-Франківський район електричних мереж» — у випадку встановлення електричної системи індивідуального теплопостачання), КП «Івано-Франківськводоекотехпром»;
  • відсутності у споживачів, які відключаються заборгованості перед виконавцем послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання;
  • а також після внесення коштів у фонд енергозбереження, відкритий управителем щодо даного будинку в міжопалювальний період на підставі колективного звернення власників (уповноважених представників власників) приміщень у житловому будинку, підключених до даного стояка.

Дозвіл є строковим у часі та діє протягом двох років з моменту його видачі.

Куди звертатися мешканцям із заявами на отримання дозволу та чи є розроблені форми документів, де їх можна взяти?

 Документи подаються в Департамент комунального господарства, транспорту і зв’язку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 7, каб. 303. Графік роботи: понеділок — четвер: з 08 год. 00 хв. — до 17 год. 15 хв.; п’ятниця: з 08 год. 00 хв. — до 16 год. 00 хв.; обід: з 12 год. 00 хв. — до 13 год. 00 хв.

 Що стосується форм документів, які необхідно подавати, то Департаментом розроблено пам’ятку про отримання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в м. Івано-Франківську, в якій чітко виписано порядок та є форми всіх необхідних документів для подання. Ознайомитися з ними можна на сайті КП «Єдиний розрахуноковий центр» domivka.if.ua, або безпосередньо у Департаменті.

Також сьогодні здійснюється розробка веб-сайту Департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку, де окрім іншої актуальної інформації буде також інформація про порядок отримання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та роботу Міжвідомчої комісії.

До речі, хто є членами даної комісії і як часто вона засідає?

Міжвідомча комісія з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання проводить свої засідання не рідше одного разу на місяць по мірі накопичення заяв. Її головою є заступник міського голови — директор Департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Микола Саєвич, секретарем — я, членами комісії — представники Івано-Франківського управління з експлуатації газового господарства, ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго», КП «Івано-Франківськводоекотехпром», міського управління ГУМНС, директор КП «Єдиний розрахунковий центр» — Вадим Войтик, секретар міської ради — Руслан Марцінків, а також депутати міської ради: Микола Вітенко, Віталій Голутяк, Ярослав Бачкур та Володимир Чорноус.

— Скільки було вже засідань і чи багато є звернень мешканців?

 Звернень є дуже багато. На сьогодні вже відбулося два засідання комісії на яких розглянено 256 заяв. При цьому було надано три дозволи на поетапне відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлового будинку в частині стояка цього будинку та п’ять дозволів на відключення стояків, на яких з централізованим теплопосатчанням залишилася тільки одна квартира.

Офіційний сайт Івано-Франківська