Як ознайомитись з розрахунками квартирної плати?

Як оплатити «квартплату» через інтернет?

Як надіслати звернення в «Муніципальну інвестиційну управляючу компанію»?

Як внести зміни до переліку послуг?

Як передати будинок в управління (на баланс) МІУК?

Як зняти будинок з балансу МІУК?

Який порядок виконання поточних і капітальних ремонтів?

Щодо порядку виконання підрядними організаціями робіт з поточного та капітального ремонту житлового фонду

Щодо ненадання чи неналежного надання послуг з централізованого опалення

Як відключити житловий будинок від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання?

Щодо участі суб’єктів господарювання в утриманні будинку

Який порядок проведення реконструкції (надбудови, перебудови) будинку (квартири)?

Порядок передачі в оренду приміщень, що є об’єктами спільної власності в будинках м. Івано-Франківська

Про адміністративні правопорушення у житловій сфері

Який порядок обрання та які повноваження будинкового голови?

Порядок видалення зелених насаджень

Порядок стягнення заборгованості за послуги із утримання будинків та споруд і прибудинкових територій

Про МІУК

? На яких правових підставах діє «Муніципальну інвестиційну управляючу компанію»?

? Рішенням Івано-Франківської міської ради «Про комплексну програму реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Івано-Франківська на 2011-2015 роки “Реформи, порядок, розвиток”» від 24.02.2011 р. № 74-VII передбачена передача всіх будинків, що перlbебували на балансі комунальних ЖЕО на баланс КП «Муніципальної інвестиційної управляючої компаніії».

Відповідно до рішення Івано-Франківської міської ради №212 від 02.06.2011р. комунальне підприємство «Муніципальна інвестиційна управляючу компанію» визначено виконавцем послуг з управління будинками, спорудами або групою будинків, з утримання будинків та прибудинкових територій та з ремонту приміщень,будинків, споруд.

Статут підприємства затверджено рішенням сесії від 14.04.2011 р. №164-IX з подальшими змінами та доповненнями.

На виконання рішення міської ради №265-11 від 07.07.2011р. та рішення №338-13 від 16.08.2011р. , КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» є єдиним комунальним підприємством, яке надає послуги з утримання та управління будинками та отримує плату за надані послуги (кварплату) замість ЖЕО № 1,2,3,4,5,6,7,8,9.

? Навіщо потрібен посередник?

? Закон України «Про житлово-комунальні послуги» ще від 2004 року передбачав, що учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є власник, споживач, виконавець та виробник. При цьому особливим учасником відносин є балансоутримувач (управитель), що укладає договори з власниками та споживачами (з одного боку) та з виконавцями і виробниками (з іншого) .

Стаття 29 Закону говорить, що саме балансоутримувачем укладаються договори з утримання багатоквартирного будинку. Це дозволяє розвести функції замовника і виконавця послуг, а також створює підстави для належного забезпечення потреб мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг.

? В чому полягають функції управителя?

? Правила управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджені наказом Мінжитлокомунгоспу від 2 лютого 2009 року N 13, передбачають здійснення управителем наступних функцій:

 • планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об’єкта, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб мешканців об’єкта в отриманні житлово-комунальних послуг;
 • ведення передбаченої законодавством звітності, а також технічної документації щодо стану, утримання та експлуатації об’єкта;
 • організацію належної експлуатації та утримання об’єкта відповідно до його цільового призначення;
 • організацію забезпечення потреб мешканців об’єкта в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;
 • організацію роботи з мешканцями об’єкта;
 • проведення заходів щодо енергозбереження.

При цьому управитель здійснює організацію забезпечення мешканців об’єкта послугами згідно з укладеними договорами:

 • з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій;
 • комунальними;
 • з ремонту приміщень, будинків, споруд.

? Скільки вартуватиме утримання «Муніципальної інвестиційної управляючої компанії»?

? Утримання управителя є складовою накладних витрат з утримання будинку. Зокрема, передбачається структура управління передбачає утримання

 • паспортної служби (підготовка документів для реєстрації проживання осіб, видача довідок);
 • інженерної служби (ведення будинкової документації, складання актів, виконання заходів з попередження надзвичайних ситуацій, щодо дотримання правил протипожежної безпеки, підготовки об’єкта до сезонних умов експлуатації);
 • аварійної служби.

? Який процент в тарифі складає утримання «МІУК»?

? Близько 15%.

? Що краще, створити ОСББ чи послуговуватись управлінням «МІУК»?

? Власники мають право і повинні визначати спосіб управління своїм будинком. І лише тоді, коли вони цього не зробили – рішення за них приймає міська рада. І управління через ОСББ, і через МІУК має свою ціну, що і буде одним із критеріїв вибору.

Переваги управління силами професійної компанії-управителя:

 • Порівняно низький ризик неефективності управління: фахівці управителя матимуть відповідні знання та досвід
 • Боротьба професійного управителя за клієнта: він діє на ринку послуг, отже, мусить організовувати свою діяльність так, щоб співвласники були задоволені
 • Перекладання організаційних та оперативних питань управління на професіонала і водночас контроль співвласників за його діяльністю
 • Захист інтересів мешканців будинку від пресингу виробників та виконавців послуг: усі проблеми від їхнього імені розв’язує управитель, при цьому, оскільки управителем є комунальне підприємство, органи місцевого самоврядування мають на нього прямий вплив
 • Можливість притягнути управителя до відповідальності за несумлінне виконання своїх обов’язків за договором
 • Можливість відшкодувати збитки, заподіяні спільному майну співвласників через те, що управитель несумлінно або непрофесійно виконував свої функції
 • Економічна зацікавленість у здійсненні заходів з ресурсозбереження

Недоліки управління силами професійної компанії-управителя:

 • Брак чіткого механізму досягнення та оформлення взаємної згоди співвласників щодо управління будинком
 • Потреба сплачувати за послуги з управління
 • Розмивання спільної відповідальності співвласників за управління будинком
 • Можливість ухвалення рішень щодо управління будинком без згоди або навіть попри волю всіх співвласників
 • Відсутність безпосереднього контролю за витрачанням коштів, презумпція підозри у їх неефективному використанні
 • Відсутність прямого контакту з виконавцем послуги

Загальна інформація

? Скільки будинків перебуває «під опікою» МІУК?

? Близько 1800 будинків, що раніше перебували на балансі ЖЕО №1-9. Співвласники будинків можуть ухвалити рішення про зміну управителя, тож актуальний список будинків, які перебувають в управлінніМІУК публікується на сайті.

— Скільки будинків за останній час відмовились від послуг МІУК?

— Від лютого 2012 року рішенням власників в самоуправління передано 20 будинків, з яких один — багатоквартирний. Крім того, у квітні 2012 року на баланс КП «Дирекція замовника» рішенням міської ради передано 14 гуртожитків.

Водночас, за цей же період в управління МІУК прийнято вісім багатоповерхових будинків, переважно новобудов.

? Кому належать багатоквартирні будинки, що передані на баланс «МІУК»?

? Власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку. (Ст. 382 ЦК України).

Допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т. ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього.

Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир. (Рішення КС України від 02.03.2004 р.)

— Чи дає МІУК в оренду приміщення, підвали, бойлерні?

— Управитель не розпоряджається приміщеннями. Рішення про оренду приймає власник (для комунального майна — міська рада, її виконавчий комітет чи фонд комунального майна). Підвал, технічні та допоміжні приміщення будинку – спільна власність. Приватизація таких приміщень не можлива. Здача в оренду в інтересах співвласників можлива після створення ОСББ.

? Для чого потрібні комунальні округи?

? Округи – новий технічний розподіл території міста, що має замінити звичний поділ на ЖЕО. При запровадженні конкурсів на комунальні послуги округ стане лотом.

? Скільки працівників у штаті МІУК?

? До листопада 2011 р. штат нашого підприємства складав 12 чоловік. По мірі перебирання управлінських функцій від ЖЕО колектив поповнювався паспортистами, інженерами та інспекторами. Станом на жовтень 2012 р. штат складає 64 особи. На сайті МІУК можна ознайомитись зі списком працівників та структурою підприємства.

Договори зі споживачами

— Чи будуть з власниками квартир укладатись договори на утримання будинків?

— Договір вважається укладеним як договір приєднання відповідно до ст. 634 Цивільного кодексу з моменту початку споживання послуги, тобто з моменту передачі будинку в управління КП «Муніципальної інвестиційної управляючої компанії». Текст договору було опубліковано в офіційному виданні івано-франківської міськради газеті «Західний кур’єр» та на сайті підприємства (Договір про надання послуг з управління та утримання будинків і споруд та прибудинкових територій).

Одночасно було розпочато процедуру укладання письмових договорів. Бланк договору можна отримати в одному з офісів підприємства.

— Чи є підстави сплачувати за комунальні послуги до моменту укладання письмового договору?

— Підстави є, оскільки послуги фактично надаються. Зокрема, працює аварійна служба, паспортисти видають довідки, подвір’я прибирається, електроенергія для місць загального користування постачається.

Судова практика стосовно спірних питань з підприємствами ЖКГ свідчить про те, що безпідставними є посилання споживачів на відсутність договору, як на підставу звільнення від оплати житлово-комунальних послуг, оскільки договір між позивачем та відповідачем є укладеним незважаючи на відсутність письмового договору (зокрема, рішення від 12.04.2010 року Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська по справі № 2- 852-2010 за позовом до міського КП «Дніпропетровські міські теплові мережі» про зобов’язання вчинити певні дії, рішення Московського районного суду м. Харкова від 08.08.2011 року по справі № 2-3619/11 за позовною заявою Комунального підприємства каналізаційного господарства «Харківкомуночиствод» про стягнення заборгованості за надані послуги водовідведення).

Відповідно до ст. 68 ЖК України споживачі зобов’язані своєчасно вносити плату за комунальні послуги. Згідно ст. 162 ЖК України плата за комунальні послуги у жилому приміщенні, що належить громадянинові береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами, у строки визначені угодою сторін. Наймач зобов’язаний своєчасно вносити плату за комунальні послуги.

Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов’язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Суди вважають, що договір між позивачами та відповідачами є укладеними незважаючи на відсутність письмового договору, так як сторони тривалий час виконують конклюдентні дії: позивачі надають послуги, а відповідачі ці послуги отримують.

Сторони тривалий час виконують конклюдентні дії: позивач незважаючи на заборгованість продовжує виконувати свої обов’язки, визначені Законодавством України стосовно житлово-комунальних послуг і надає відповідачеві послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, а відповідач отримує ці послуги, та не відмовився від їх надання.

— Чому наданий для підписання договір відрізняється від типового, затвердженого урядом?

— Стаття 179 Господарського кодексу України передбачає, що Кабінет Міністрів України, уповноважені ним органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб’єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках — затверджувати типові договори.

Згідно з ч.3 статті 20 Закону «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов’язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Виконавцем відповідно до Закону є суб’єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

Типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529. Сторони не можуть відступати від змісту типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, але мають право конкретизувати його умови. Зокрема, підготовлений виконавцем договір не може передбачати менший обсяг прав, обов’язків сторін та якості житлово-комунальних послуг, аніж той, що передбачений Типовим договором.

КП «МІУК» підготувало договір на управління та утримання житлових будинків саме не основі типового за конкретизувало його положення без зменшення обсягів прав, обов’язків сторін та якості послуг.

Тарифи, квартплата

? Навіщо для кожного будинку розраховувати окремий тариф? Адже багато послуг вартують однаково, як для новобудови, так і для «хрущовки».

? Індивідуальний тариф для кожного будинку передбачали три урядові постанови. Зокрема і остання, №869 від 1 червня 2011 р. Кожна з послуг має свою формулу, де враховані технічні параметри будинку, кількість його мешканців, накладні та інші витрати.

? Чи правда, що після затвердження нових тарифів квартплата зросла у кілька разів?

? Неправда. Для більшості будинків новий тариф означатиме зменшення або збереження існуючого рівня квартирної плати, розмір якої починається від 20 коп. за квадратний метр. У той час як за старою системою єдиний тариф складав 1,04 грн. (для всіх будинків з ліфтами) та 0,72 грн. (для будинків без ліфтів).

— На підставі яких нормативних актів були розраховані нові тарифи?

? Тарифи розраховувалися на підставі постанови Кабінету міністрів України від 01.06.2011 р. № 869, Типових норм часу та норм обслуговування для робітників і виробничого персоналу, зайнятих утриманням житлового фонду, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 04.08.1997 р. та інших нормативних актів України.

— Чому розрахунок тарифу проводиться виходячи з площі житла, а не, скажімо, кількості проживаючих?

— Відповідно до постанови КМУ «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» від 1 червня 2011 р. N 869 калькуляційною одиницею тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій є 1 кв. метр загальної площі, що перебуває у власності або наймі фізичної чи юридичної особи.

— Що входить до загальної площі квартири?

— Відповідно до Інструкції з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах, затвердженої наказом Держкомстату України від 08.12.2010 № 491 до загальної площі включаються:

 • площа всіх приміщень будинку/квартири (за винятком вхідних тамбурів в одноквартирних будинках): житлових кімнат (загальної кімнати і спалень) та підсобних приміщень (кухні, передпокою, ванної або душової, убудованих шаф);
 • площа опалювальних придатних для проживання протягом року мансард та мезонінів. Мансарда — приміщення, облаштоване в габаритах горищного простору і розташоване під загальним дахом будинку; мезонін — надбудова, площа якої менше площі нижчого поверху та має з ним внутрішнє сполучення;
 • площа літніх приміщень: лоджій, балконів, веранд, терас і холодних комор, площа яких підраховується за такими знижувальними коефіцієнтами: для балконів і терас — 0,3, лоджій — 0,5, засклених балконів — 0,8, веранд, засклених лоджій і холодних комор — 1.

До загальної площі будинку не входять:

 • площа сходових кліток, неопалювальних мансард та мезонінів;
 • площа, зайнята виступами конструктивних елементів та опалювальними печами;
 • площа окремо розташованих кухонь, лазень, сараїв, альтанок та ін.;
 • площа літніх дач, садових будинків та інших пристосованих для тимчасового проживання приміщень (вагонів та ін.).

? У нашому будинку немає центрального опалення. Тож і послуга з поточного обслуговування мереж опалення та гарячого водопостачання нам не потрібна!

? Назва послуги («технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання, гарячого водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації») передбачає, що до її складу включається розрахунок за обслуговування кожної із згаданих систем. При цьому, плата розраховується залежно від наявності кожної інженерної системи для кожного будинку окремо.

? Чому розраховані тарифи не враховують вік будинку?

? Це не передбачено постановою Кабінету міністрів України від 01.06.2011 р. № 869. Втім, це є справедливим, адже якби плата за утримання будинку залежала б від його віку чи стану, мешканці старих та аварійних будівель повинні були б нести не порівняно більші витрати за рахунок «квартплати».

? Ми проживаємо у будинку, що обслуговується приватним ЖЕО. Чому цього будинку немає у таблиці по будинкових тарифів?

? Постанова Кабінету міністрів України від 01.06.2011 р. № 869 передбачає обов’язковий розрахунок послуги з утримання щодо кожного житлового будинку. КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» зробило розрахунки щодо будинків, що передані йому на баланс.

Відповідно до п.3 рішення сесії міської ради від 15.09.2011 р. №383-14 «Про структуру, періодичність та строки надання та основні умови надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Івано-Франківську» затверджені структура, періодичність та строки надання послуг та основні умови їх надання є обов’язковими для всіх виконавців та виробників послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Івано-Франківську незалежно від форми власності.

— Чи можна зробити ремонт в під’їзді у рахунок тарифу квартплати?

— Ні.

— Як внести зміни до затвердженої схеми прибудинкової території і зменшити тариф?

— На виконання Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 389 від 29.12.2011р. рішенням міської ради № 631-21 від 06.03.2012 р. виконавцем робіт з розробки документації прибудинкових територій багатоквартирних будинків визначено Департамент містобудування та архітектури.

Коригування розрахунків тарифів з прибирання прибудинкових територій буде проводитись після виготовлення та затвердження виконавчим комітетом проектів розподілу відповідних мікрорайонів.

? Чи будуть споживачі платити весь рік за послуги, що надаються раз чи два на рік? Наприклад, за обслуговування димвентканалів?

? Ні. Всі періодичні послуги сплачуються за фактом їх надання після підписання акту приймання-передачі робіт.

? Чому плата за електроенергію в будинках, мешканці яких не мають прямих договорів з Обленерго, здійснюється за показниками будинкового лічильника?

? Оскільки розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюються між юридичними особами – власником гуртожитку (балансоутримувачем будинку, тобто КП “МІУК”) та енергопостачальником, то у цьому випадку діють Правила користування електричною енергією, затверджені Постановою НКРЕ від 31.07.1996 N 28 (z0417-96) (у редакції Постанови НКРЕ від 22.08.2002 N 928 (z0903-02). При цьому власник гуртожитку – юридична особа укладає договір про постачання електричної енергії з енергопостачальником та сплачує за електричну енергію, спожиту мешканцями гуртожитку за показами загальнобудинкового приладу обліку. Тобто електрична енергія продається юридичною особою – постачальником електричної енергії іншій юридичній особі – населеному пункту на межі балансової належності електричних мереж зазначених суб’єктів взаємовідносин.

Розрахунок для мешканців такого будинку здійснюється за рішенням балансоутримувача за формулою:
Обсяг Квт/год абонента = Загальний обсяг будинкових лічильників / Сума норм всіх абонентів будинку Х Норма абонента.
Норма розраховується для абонентів з електричними плитами: 1-2 члени сім’ї = 100 Квт/год., кожний наступний член сім’ї + 25 Квт/год. Для абонентів без електроплит 1-2 члени сім’ї = 75 Квт/год., кожний наступний член сім’ї + 15 Квт/год.

? Чи стало «МІУК» правонаступником ЖЕО? Чи перейшли до «МІУК» заборгованості мешканців та інших кредиторів ЖЕО?

? Ні, не стало. Заборгованості слід сплачувати на рахунки ЖЕО.

? Що буде з моєю переплатою в ЖЕК?

? Аванси споживачів можуть бути зараховані виключно після складання тристороннього акту та перерахунку з боку ЖЕО на рахунок МІУК сум переплати, а з боку споживача – потвердження суми авансу.

— Чи повинна я сплачувати комісію в банку при оплаті житлово-комунальних послуг. Хіба ця комісія не входить в тариф компанії, що надає дані послуги?

— Згідно постанови КМУ № 869 від 01.06.2011 року «Про встановлення єдиного підходу до формування тарифів» до тарифів на комунальні послуги включається комісійний збір банківських установ за обробку платежів від споживачів, тобто цей збір відноситься до сфери взаємовідносин банку та комунального підприємства. Коли Ви як споживач користуєтеся послугами банку, то Ви сплачуєте банку за надані послуги по прийманню платежу комісію, яка виникає із правовідносин між Вами та банком, тобто це різні правовідносини, які не співпадають а ні за предметом, а ні за суб’єктивним складом.

— У квартирі, яка оформлена на мене, ось вже 3 роки живуть люди, які не вносять квартплату та не оплачують комунальні послуги. Влітку я хочу поїхати закордон, чи можуть мене не випустити з країни?

— Ст. 322 Цивільного кодексу України не знімає з Вас як з власника квартири, який зобов’язаний належним чином утримувати Ваше приватне майно, своєчасно сплачувати за надані комунальні послуги. Тому Вам залишається пеняти лише на себе, коли в двері постукають державні виконавці з рішенням суду про стягнення з Вас боргу.

Зміни до переліку послуг

? Яким документом передбачено перелік послуг, що входять до «квартплати»?

? Перелік послуг визначений рішенням сесії міської ради від 07.07.2011 р. №265-11 на підставі типового, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 01.06.2011 р. № 869. Структура, періодичність та основні умови надання щодо кожної з послуг затверджені рішенням сесії міської ради від 15.09.2011 р. №383-14.

? Що саме включає в себе кожна з послуг?

? Структура, періодичність та строки надання кожної з послуг затверджені рішенням сесії міської ради від 15.09.2011 р. №383-14 та є невід’ємною частиною договору з утримання будинків та прибудинкових територій.

? Навіщо послуги поділили на обов’язкові, першочергові та додаткові?

? Є послуги, від надання яких залежить санітарний стан усього будинку. Їх надання є важливим для життєзабезпечення як мешканців будинку, так і для санітарного стану цілого міста. Крім того, у переліку послуг є такі, що можуть здійснюватись виключно спеціалізованими організаціями.

? Від яких послуг я можу відмовитися та що для цього потрібно?

? Рішення сесії міської ради від 07.07.2011 р. №265-11 передбачає можливість відмови від першочергових (прибирання сходових кліток, сервісне обслуговування домофону, вивезення рідких відходів) та додаткових (прибирання підвалів, технічних поверхів та покрівлі, дератизація, дезінсекція, утримання спортивних та дитячих майданчиків, експлуатація номерних знаків на будинках) послуг.

Для відмови від першочергових послуг необхідно зібрати 75% підписів співвласників відповідного будинку. Для відмови від додаткових послуг необхідно зібрати понад 50% підписів співвласників відповідного будинку.

Відмова оформляється шляхом подання управителю відповідної заяви.

Про порядок та умови зміни переліку послуг більше на відповідній сторінці сайту.

? Чи можна відмовитись від прибирання прибудинкової території?

? Ні, не можна. Відповідно до рішення сесії міської ради від 07.07.2011 р. №265-11 така послуга відноситься до обов’язкових. Втім, якщо співвласники мають намір утримувати будинок самостійно, здійснюючи самоуправління, перелік послуг та їх виконавців власники визначають самостійно. Детальніше.

Поточні та капітальні ремонти

— Яка різниця між поточним і капітальним ремонтами?

— Розподіл робіт з технічного обслуговування, поточного чи капітального ремонтів передбачений Примірним переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, що затверджений наказом Держжитлокомунгоспу від 10 серпня 2004 року № 150.

Технічне обслуговування та поточний ремонт є складовими утримання будинку. Капітальні ремонти здійснюються із залученням бюджетних коштів.

— В нашому будинку необхідно зробити ремонт даху. Хто і за які кошти виконає нам ці роботи?

Ремонт дахів належить до капітальних ремонтів та проводиться коштом місцевого бюджету за співфінансування мешканців, відповідно до Положення про дольову участь власників квартир (квартиронаймачів) у капітальному ремонті (реконструкції, модернізації) в багатоквартирних житлових будинках м.Івано-Франківська, затвердженого рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 22.08.2011 року №357-13.

— Скільки щомісяця платитимемо за поточний ремонт?

Поточний ремонт не включений у щомісячний тариф. Оплата за виконаний поточний ремонт буде включена в розрахунок тарифу за будинком, за фактом підписання актів виконаних робіт. У випадку значної вартості робіт чи на вимогу власників (наймачів), вартість робіт може бути розділена рівними частками на термін до шести місяців.

— Яка процедура погодження виконання ремонту з власниками?

— Про порядок та умови виконання ремонтів більше на відповідній сторінці сайту.

— Що таке «Технічне обслуговування та поточний ремонт конструктивних елементів»?

Технічне обслуговування та поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинку та елементів зовнішнього благоустрою передбачає постійні регламентні роботи відповідно до затвердженої рішенням сесії міської ради від 15.09.2011 р. №383-14 структури, періодичності та строків надання послуг.

До структури послуги належить:

 • проведення загальних, непередбачених та профілактичних оглядів,
 • перевірка протипожежного та санітарно-гігієнічного стану,
 • технічне обслуговування фундаментів, підвальних приміщень, стін, фасадів будівель, перегородок, перекриттів та підлоги, даху та покрівлі, сходів та балконів,прорізів, печей та камінів, електропостачання та силової проводки та прибудинкової території,
 • поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинку та елементів зовнішнього благоустрою.

— Як зарахувати ремонт у рахунок квартплати?

Постанова Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 р. про порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій не передбачає зарахувань в рахунок квартплати витрат на ремонти, здійснених мешканцями самостійно.

— Нам нарахована плата за ремонт внутрішньобудинкових систем — заміну стояка гарячого водопостачання та водовідведення. Однак ми не користуємось послугами гарячого водопостачання так як в нашій квартирі є індивідуальне опалення.

— Власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку. (Стаття 382 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 151 Житлового кодексу УРСР (чинного до цього часу із змінами) громадяни, які мають у приватній власності житловий будинок (квартиру), зобов’язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку прибудинкову територію.

Власник зобов’язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (Стаття 322 Цивільного кодексу України).

Таким чином, незалежно від факту користування окремим елементом обладнання, що перебуває у спільній власності, всі співвласники зобов’язані нести тягар з його утримання та ремонту.

— Чи має право підрядник МІУК зривати підлоги в квартирі, для ремонту труби гарячого водопостачання будинку?

— Згідно ст. 17 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов’язаний забезпечити доступ до мережі, арматури, засобів обліку, розподільчих систем представників виконавця/виробника за наявності в них відповідного посвідчення: 1) для ліквідації аварій — цілодобово; 2) для встановлення і заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних та профілактичних оглядів, зняття контрольних показників засобів обліку тощо — згідно з істотними умовами договору.

— Чи мушу я платити за поточний ремонт даху будинку (будинок п’ятиповерховий), якщо я живу на першому поверсі? Якщо так, тоді чому мешканці першого поверху не платять за ремонт і користування ліфтами?

— Згідно п. 11 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території, затвердженої постановою КМУ № 869 від 01.06.2011 року до витрат на технічне обслуговування ліфтів не включаються площі квартир першого поверху та нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку), що не мають окремих виходів безпосередньо на сходові клітки. Витрати на утримання конструктивних елементів будинку, в тому числі і на утримання в належному стані та поточний ремонт даху, згідно цього ж Порядку входять до накладних витрат та повинні оплачуватися незалежно від того, на якому поверсі мешкає споживач.

— За чий рахунок повинне здійснюватись встановлення підвищувального насосу у підвалі багатоквартирного будинку, якщо фактичний тиск не відповідає документації?

— Згідно ст. 10 Закону України «Про приватизацію житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Таким чином, саме мешканці приватизованих квартир і повинні нести витрати на приведення в належний стан технічного обладнання, в даному випадку, забезпечення нормального функціонування системи водопостачання.

— Хто відповідає за проведення робіт з технічного обслуговування, поточного та капітального ремонтів балконних плит будинку? За чий рахунок вони здійснюються?

— Відповідно до п. 7 Положення про порядок передачі квартир (будинків) у власність громадян, затвердженого наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 15 вересня 1992 р. N 56, загальна площа квартири (будинку) визначається як сума площ жилих і підсобних приміщень квартири (будинку), веранд, вбудованих шаф, а також площ лоджій, балконів і терас, які враховуються з використанням таких коефіцієнтів: для лоджій — 0,5, для балконів і терас — 0,3.

Таким чином, балкон є невід’ємною частиною квартири и разом з нею є приватною власністю мешканця, який приватизував житло. Згідно ст. 322 Цивільного кодексу України Власник зобов’язаний утримувати майно, що йому належить. згідно ст. 10 Закону України «Про приватизацію житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках.

Таким чином, саме мешканці приватизованих квартир повинні нести витрати на приведення в належний стан балконів.

Центральне опалення та водопостачання

— Чи можна при централізованому опаленні відключити в одній з кімнат батарею і вимагати перерахунку оплати за тепло від теплопостачального підприємства?

— Дане питання законодавчо регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. N 630.

Відповідно до цих Правил, опалюваною площею (об’ємом) квартири є загальна площа (об’єм) квартири без урахування площі лоджій, балконів, терас. У випадку відсутності приладів обліку, нарахування за послуги централізованого теплопостачання проводиться на всю площу квартири з розрахунку тариф*на 1м2. Перерахунки щодо ненаданих або наданих не в повному обсязі послуги здійснюються у відповідності до пунктів 33-39 цих Правил.

Отже, зменшення суми нарахувань за послуги централізованого теплопостачання шляхом відключення радіаторів в одному з приміщень квартири є неможливим.

— Чи дозволяє діюче законодавство відмовитись від централізованого опалення квартири та встановити індивідуальне опалення? Я проживаю у триповерховому багатоквартирному будинку. Квартира обладнана газовою колонкою та має димохід. Жителі під’їзду також готові встановити індивідуальне опалення.

— Дане питання законодавчо регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів від 21.07.2005 р. N 630; Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі — Порядок), затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005 р. № 4.

При проектуванні будинку було передбачено систему теплопостачання — централізоване теплопостачання. Згідно з вимогами відповідних державних будівельних норм щодо питань влаштування системи опалення, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі при проектуванні гідравлічно ув’язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку.

Відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки і, внаслідок цього, скарг споживачів на незадовільне опалення.

Відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання можливе лише за умови дотримання всіх вимог, визначених Порядком, серед яких основною вимогою є рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення що підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Рішенням сесії міської ради від 08.12.2011 р. №509-17 було ухвалено Порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж центра­лізованого опалення та гарячого водопостачання в м. Івано-Франківську. Рішення передбачало можливість поетапного відключення центрального опалення для будинку (стояками). Однак після кількох протестів прокуратури процес видачі дозволів припинено.

— Нам нарахували плату за технічне обслуговування будинкових систем гарячого водопостачання та теплопостачання. Однак у нашій квартирі вже кілька років як встановлено індивідуальне опалення!

— Власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку. (Стаття 382 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 151 Житлового кодексу УРСР громадяни, які мають у приватній власності житловий будинок (квартиру), зобов’язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку прибудинкову територію. Власник зобов’язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (Стаття 322 Цивільного кодексу України).

Таким чином, незалежно від факту користування окремими системами будинку, всі співвласники зобов’язані нести тягар з його утримання та ремонту.

— Чи зобов’язані підрядні організації МІУК проводити два рази на рік, навесні та восени, перевірку стану батарей у квартирах?

— Якщо квартира в багатоповерховому будинку не приватизована, то так, дійсно зобов’язані. А якщо приватизована, то згідно ст. 322 Цивільного кодексу України власник несе тягар утримання майна, і в тому числі приладів опалення, йому і утримувати батареї.

Димові та вентиляційні канали

— Які роботи передбачає надання послуги з обслуговування димовентиляційних каналів?

— Відповідно до рішення сесії міської ради від 15.09.2011 р. № 383-14 «Про структуру, періодичність та строки надання та основні умови надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Івано-Франківську» обов’язкова послуга з Обслуговування димових і вентиляційних каналів передбачає перевірку наявності тяги в димових і вентиляційних каналах, яка проводиться один чи два рази на рік.

Результати перевірки оформляються актом, в якому зазначається будова димоходів і вентиляційних каналів, відокремленість, відсутність засмічення, герметичність, наявність тяги, справність оголовків.

За потреби проводиться і прочищення димових і вентиляційних каналів від сажі та пропалювання димових труб будинків.

— Чи означає надання послуги з перевірки димовентканалів лише безпосередню перевірки справності витяжного каналу у квартирі?

— Відповідно до положень пункту 4.5.14 Правил безпеки під час перевірки димових та вентиляційних каналів виконуються такі види робіт: відповідність їх будови і застосованих матеріалів вимогам СНиП 2.04.08-87 з урахуванням вимог правил для димових каналів, встановлених чинним законодавством України; прохідність каналів (відсутність засмічення і наявність нормальної тяги); герметичність і відокремленість; наявність і справність протипожежних переділок від горючих конструкцій; справність і правильність розташування оголовка відносно даху і розміщених поблизу споруд і дерев з урахуванням зони вітрового підпору; відсутність сажі і смоли на внутрішніх поверхнях і тріщин – на зовнішніх.

З огляду на зазначене поняття «перевірка димових та вентиляційних каналів” є ширшим поняттям, яке включає в себе комплекс робіт, в тому числі і перевірку димових і вентиляційних каналів на наявність тяги» (лист НКРЕ 08.10.2010 N 6367/24/17-10).

— Чому послуга з перевірки димовентиляційних каналів віднесена до обов’язкових?

— Відповідно до наказу № 113 від 19.12.2011р. «Про забезпечення безпечного використання газу у побуті», виданого спільно Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України, Міністерством енергетики та вугільної промисловості України і Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, та вимог п.1.4.3., п.4.5.24., п.4.5.27. Державного нормативного Акта охорони праці 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України» (ПБСГУ) власники або балансоутримувачі житлового фонду періодично повинні проводити прочистку та перевірку справності димових і вентиляційних каналів.

Роботи по перевірці димовентканалів повинні виконуватися спеціалізованою організацією, згідно розроблених та погоджених з управлінням газового господарства графіків перевірки з оформленням відповідних актів, які мають надаватися в управління газового господарства.

У випадку невиконання робіт із перевірки димових та вентиляційних каналів та неподання актів за результатами перевірки УЕГГ міста Івано-Франківська може ставити питання про припинення газопостачання будинку (квартири).

Прибудинкова територія

Чому розмір прибудинкової території впливає на мою квартирну плату?

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 1 червня 2011 р. №869 витрати з прибирання прибудинкової території, як складові «квартплати», розраховуються з урахуванням заробітної плати робітників, задіяних у відповідних виробничих процесах. Норми, в тому числі щодо площі прибирання на одного робітника встановлені наказом Держкомжитломомунгоспу наказом від 4 серпня 1997 р. N 59.

Таким чином, розмір вашої прибудинкової території, а отже трудові та матеріальні витрати з її прибирання прямо впливають на тариф.

Що включає в себе поняття «прибудинкова територія»?

Відповідно до рішення сесії міської ради від 15.09.2011 р. №382-14 до складу прибудинкової входять:

 • вимощення навколо житлового будинку;
 • смуга вздовж стін житлового будинку, місцевий проїзд, тротуар та смуга вздовж фасаду без входів, яка забезпечує проїзд пожежних машин;
 • майданчики, які розраховані на обслуговування мешканців тільки цього будинку, зокрема для відпочинку біля входів в житловий будинок, дитячі та спортивні майданчики, а також озеленені території, пішохідні доріжки, що сполучують вказані майданчики між собою;
 • газони, квітники, клумби;
 • майданчики для сміттєзбірників, що розраховані для обслуговування мешканців тільки цього будинку;
 • майданчики для господарських споруд та будівель, що розраховані для обслуговування мешканців тільки цього будинку:
 • майданчики для паркування автомобілів, в’їзди та виїзди підземних гаражів і автостоянок мешканців будинку.

Наша прибудинкова використовується одночасно мешканцями кількох будинків. Чи треба розділяти витрати з її утримування між квартирами всіх сусідніх будівель?

Так, до рішенням сесії міської ради від 15.09.2011 р. №382-14 передбачено, що до складу прибудинкової території одночасно декількох багатоквартирних житлових будинків (спільної прибудинкової території) можуть входити:

 • пішохідні доріжки та тротуари;
 • газони, квітники, клумби;
 • майданчики для господарських споруд та будівель;
 • майданчики для сміттєзбірників, що розраховані для обслуговування мешканців цих житлових будинків;
 • майданчики для паркування автомобілів;
 • дитячі та спортивні майданчики.

Наскільки належно виміряна територія обслуговування кожного житлового будинку та чи можна внести зміни до схеми такої території?

Наразі діє рішення сесії міської ради від 15.09.2011 р. №382-14, яким затверджено тимчасові схеми прибудинкових територій багатоквартирних житлових будинків житлового фонду, що передається на баланс КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія».

На виконання Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 389 від 29.12.2011р. рішенням міської ради № 631-21 від 06.03.2012 р. виконавцем робіт з розробки документації прибудинкових територій багатоквартирних будинків визначено Департамент містобудування та архітектури.

Коригування розрахунків тарифів з прибирання прибудинкових територій буде проводитись після виготовлення та затвердження виконавчим комітетом проектів розподілу відповідних мікрорайонів.

У нашого будинку фактично відсутня прибудинкова. Чи повинні ми сплачувати у такому випадку за її прибирання?

Ні.

— Чи повинні брати участь в утриманні прибудинкових територій та й будинку загалом комерційні структури, розміщені в будинку?

— Звичайно, зокрема шляхом сплати додаткового тарифу на благоустрій.

Чи можна приватизувати прибудинкову територію?

Згідно ст. 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

Безоплатно прибудинкова територія передається у користування чи власність лише об’єднанням співвласників. При цьому порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.

Благоустрій

— До кого звертатись щоб зрубати тополю?

— Такі, не передбачені в тарифі з утримання будинку роботи, виконуються коштом і на замовлення департаменту комунального господарства. Звертатись можна як до МІУК, так і безпосередньо до Департаменту (вул. Незалежності, 7, (0342) 3-22-12).

— Чи має МІУК встановлювати лавки біля під’їздів?

— Має. Кошти на такі роботи передбачені в тарифі з утримання будинку, що сплачуються суб’єктами господарювання, розташованими у вашому будинку.

— Куди звертатися з питання асфальтування території біля під’їзду. Минулого року тепломережа міняла труби і залишила яму.

— Відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» відновлення покриття проїзної частини після завершення робіт з прокладання інженерних мереж або заміни дільниці мережі, або тимчасового їх використання для облаштування будівельного майданчика, виконується водо — або теплопостачальним підприємством або підрядником на підставі протоколу ущільнень, за типом існуючих на всю ширину та довжину в межах розриття або зайняття проїзної частини з відновленням у повному обсязі дорожньої розмітки та приведення організації дорожнього руху у відповідність до затвердженої постійної схеми.

— Якщо незаконно біля будинку на місці газону зробили стоянку або дорогу чи МІУК має повернути газон?

— Зонування та планування прибудинкової території виконується при розробці проектів розподілу території мікрорайону (кварталу). Замовником таких робіт виступає виконавчий комітет. Управитель не впливає на функціональне призначення чи фактичне використання прибудинкової території.

Водночас, паркування на газоні є порушенням Правил благоустрою. Контроль за виконанням правил здійснює Муніципальна інспекція з благоустрою (тел. 50-50-67, 75-01-56).

— Чи маю я право проживаючи на першому поверсі багатоквартирного будинку власноруч демонтувати лавочку через яку на території двору постійно порушується громадський спокій та порядок?

— Лавочка — це частина прибудинкової території, яку утримує МІУК. Тому ніхто, окрім визнаного міською радою виконавця послуги з утримання будинку та прибудинкової території, не має права демонтувати предмети, що належать до прибудинкової території. Якщо Ви самовільно її демонтуєте — Ви повинні будете відшкодувати вартість лавочки. З питання порушення громадського порядку варто звернутись із заявою до органів внутрішніх справ.

Домофони

Навіщо до складу квартирної плати включили послугу з обслуговування домофонів?

— Послугу з обслуговування домофонів до структури майбутнього тарифу введено рішенням сесії міської ради від 22.08.2011 р. №356-13 з огляду на численні скарги мешканців стосовно незаконного та неконтрольованого встановлення домофонів відповідними компаніями.

— Як відмовитись від надання такої послуги?

Відповідно до рішення сесії міської ради від 07.07.2011 р. №265-11 дана послуга належить до першочергових і відмовитися від неї можна, зібравши 75 відсотків підписів мешканців будинку та заповнивши відповідну заяву.

— Я вже маю укладений договір з домофонною фірмою. Чи означає включення послуги до квартплати, що я тепер платитиму двічі?

— Ні. Включення плати за сервісне обслуговування до структури тарифу має також на меті приведення завищеної плати за обслуговування домофонів до економічного обґрунтованої. При цьому суб’єкт господарювання, який буде обслуговувати домофон, визначається балансоутримувачем чи управителем.

— У моєму під’їзді немає домофона. Невже я маю за нього платити?

— Ні.

— Ми заперечуємо проти встановлення домофона. Як його відключити?

— Для відключення домофону, відповідно до рішення сесії міської ради від 07.07.2011 р. №265-11 слід зібрати 75 відсотків підписів мешканців будинку та заповнивши відповідну заяву.

Проживання, реєстрація громадян, приватизація

? Після припинення жеків де працюють паспортисти? Де мешканці братимуть довідки на субсидії та про склад сім’ї?

? Паспортисти перебувають у штаті «МІУК». Для обслуговування громадян працюють територіальні офіси МІУК

— Я зареєстрований (прописаний) у квартирі, у якій фактично не проживаю. Як мені зменшити розмір платежів за комунальні послуги, де враховується кількість зареєстрованих у квартирі осіб (наприклад, за вивезення сміття)?

— Чинними нормативними актами, зокрема Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу від 02.02.2009 р. №13, не передбачений обов’язок управителя здійснювати контроль фактичного проживання у житлових будинках, що є об’єктами управління.

Отже, управитель (КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія») не володіє інформацією про фактичне проживання особи за певною адресою.

Згідно Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянин України зобов’язаний протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання.
Таким чином, єдиний належний спосіб засвідчити факт проживання за певною адресою – це реєстрація у встановленому законом порядку.

Водночас, на прохання заявника, КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» може засвідчити підписи сусідів, що стверджують про проживання чи непроживання певної особи. Однак такі твердження є виключно оціночними судженнями заявників.

Підписи на довідці виконуються у присутності майстрів чи паспортистів управителя та засвідчуються директором чи його заступниками.

— Якщо людина виїжджає на тривалий час, то чи буде проводитись нарахування по квартплаті?

— Так, див. вище.

— Чи маю я право як власник кімнати у комунальній квартирі зареєструвати особу на своїй площі без згоди інших співвласників квартири.

— Згідно Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» для реєстрації особа подає: письмову заяву; паспортний документ; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; два примірники талона зняття з реєстрації.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразків документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні» затверджено зразок відповідної заяви, в якій передбачена графа «Згода власника/співвласників житла або їх уповноважених органів, наймача та членів його сім’ї на реєстрацію місця проживання заявника у разі відсутності документів, зазначених як підстава для реєстрації».

Підставою для реєстрації місця проживання заявника за зазначеною адресою є ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. Отже, в цій графі одна із вищенаведених осіб (залежно від ситуації) повинна поставити свій підпис, таким чином дати свою згоду на реєстрацію.

Так, якщо у Вашому Свідоцтві про право власності на квартиру вказано, що Ви є співвласником на праві спільної сумісної власності, то в такому випадку необхідна згода іншого співвласника (ів). У разі, коли квартира поділена на частини, і Ви є власником саме окремої частини (даний факт також підтверджується у свідоцтві про право власності), то в такому випадку Ви є одноособовим власником своєї окремої частини і згода власника іншої частини непотрібна.

— Я проживаю у неприватизованій квартирі згідно договору найму. За яких умов такий договір може бути розірваний, а мене — виселено?

— Відповідно до ст. 825 Цивільного кодексу України договір найму житла може бути розірваний за рішенням суду на вимогу наймодавця у разі:

1) невнесення наймачем плати за житло за шість місяців, якщо договором не встановлений більш тривалий строк;

2) руйнування або псування житла наймачем або іншими особами, за яких він відповідає.

Згідно зі ст. 108, 109 чинного Житлового кодексу Української РСР виселення із займаного житлового приміщення допускається з підстав, установлених законом. Договір найму житлового приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду може бути розірвано тільки у судовому порядку.

— Я громадянка України, але наразі не проживаю на території України. Мій родич хоче прописати мене в його квартиру. Якою є ця процедура і чи можливо це зробити без приїзду на територію України?

— Діюча з 05.07.2012 року редакція Законі України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» дозволяє здійснити реєстрацію місця проживання фізичної особи через законного представника, тобто без Вашої особистої участі. Вам необхідно у нотаріуса оформити довіреність на право здійснити від Вашого імені реєстрацію місця проживання та подати необхідний пакет документів в орган реєстрації.

— Я працюю в центрі, а проживаю на Каскаді. Чи можу отримати довідку про склад сім’ї у центральному офісі МІУК на Незалежності, 9?

— Так, завдяки запровадженню в МІУК єдиної автоматизованої системи спеціалісти відділу по роботі зі споживачами мають можливість видати довідку у зручному для громадянина офісі і в зручний для нього час. Споживачеві необхідно мати при собі паспорт, технічний паспорт, будинкову книгу та оригінал документу про право власності на житло.

— Що мене очікує, якщо я припиню платити за квартиру (квартира неприватизована, договір з ЖЕКом я не підписувала і протягом 20 років до нього не зверталася)?

— Згідно ст. 68 Житлового кодексу УРСР (чинного дотепер) наймач зобов’язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги, причому незалежно від того, чи є підписаний договір, оскільки правовідносини у Вас із ЖЕКом виникли з факту Вашого проживання в квартирі, яка знаходиться в багатоквартирному будинку, що обслуговує ЖЕК. Останній має право стягнути з Вас заборгованість за надані послуги за рішенням суду та через державних виконавців накласти арешт на Ваше майно або накласти стягнення на доходи (заробітну плату, пенсію тощо). Раджу Вам сплатити заборгованість за комунальні послуги та надалі сплачувати за них вчасно, інакше потім доведеться платити власним майном.

— Чи надає МІУК ордери на поселення в неприватизовані квартири чи кімнати?

— Ні. Поселення у житловому фонді комунальної власності здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету. Безпосередньо цією роботою відає відділ обліку і розподілу житла (вул. Грушевського,21, каб. 816).

— Якщо в підвалі оселилися безхатченки чи має МІУК їх виселити?

— Так, через звернення до міліції. Управитель зобов’язаний слідкувати за належним використанням допоміжних приміщень житлових будинків. Проживання в нежитлових приміщеннях не допускається.

— Які документи необхідні для видачі довідки для оформлення субсидії?

Перелік послуг, що надаються паспортистами МІУК та вимоги до документів, необхідних для видачі довідок.

— Мій брат прописаний в моїй квартирі вже 5 років. Частина його речей є в моїй квартирі, так як він більше як рік тому поїхав на місяць часу до іншого міста. Немає з ним контакту, так як ми не перебували з ним в дуже добрих стосунках. Від його друзів довідалася, що той живий, здоровий, знайшов дівчину і живуть разом. Хочу продати квартиру і виїхати за кордон для влаштування свого особистого життя. Чи можу виписати брата з квартири без його згоди?

— Це можна зробити тільки на підставі рішення суду. Необхідно подати позовну заяву про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням. В суді необхідно довести, що член сім’ї без поважних причин відсутній більше одного року. Доказами відсутності можуть бути: свідки, акти про відсутність, листи, інші письмові документи.

Суд може відмовити в позові, якщо причини відсутності є поважними. Зокрема, якщо:

 • особа перебуває на військовій службі (п.1 ч.3 ст.71 ЖК України);
 • особа виїхала тимчасово за умовами і характером роботи, в тому числі за кордоном (п.2 ч.3 ст.71 ЖК України);
 • особа виїхала на навчання, у тому числі за кордоном (п.2 ч.3 ст.71 ЖК України)
 • непрацездатна особа перебуває в установі соціальної допомоги (п.5 ч.3 ст.71 ЖК України);
 • особа перебуває на лікуванні (п.6 ч.3 ст.71 ЖК України);
 • особа перебуває під вартою, арештом, у місцях обмеження чи позбавлення волі (п.6 ч.3 ст.71 ЖК України);
 • відсутня особа доглядає за іншою особою (абз.1 п.10 Постанови Пленуму ВСУ № 2 від 12.04.1985);
 • особі перешкоджають в користуванні житлом внаслідок неправомірної поведінки інших мешканців (абз.1 п.10 Постанови Пленуму ВСУ № 2 від 12.04.1985).

— Для призначення пенсії у зв’язку із втратою годувальника пенсійний фонд вимагає від мене довідку про перебування на утриманні померлого годувальника, мовляв ЖЕКи видавали такі довідки, тепер їх має видавати МІУК. Чи можу я отримати таку довідку?

— Постановою правління Пенсійного фонду України від 15 жовтня 2009 року 23-1 внесено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» .

Унесено зміни в частині документів, котрі необхідні для підтвердження факту перебування на утриманні непрацездатних членів сім’ї. Відповідно до цих змін, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні померлого годувальника непрацездатних членів сім’ї приймаються довідки з місця проживання (реєстрації), у т.ч. органів місцевого самоврядування, про спільне проживання (реєстрацію) з годувальником на момент смерті. Довідку про факт реєстрації щодо будинків, які перебувають в управлінні МІУК, видають паспортисти підприємства.

У разі неможливості надати такі документи, факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюють у судовому порядку.

— Чи потрібен дозвіл опікунської ради для зняття з реєстрації (виписки) нашої неповнолітньої дитини?

— Зняття з реєстрації місця проживання відбувається на підставі ст.7 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Відповідно до вищезазначеної статті погодження органів опіки і піклування необхідно лише при знятті з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку чи піклування.

Таким чином, відмова громадянам у знятті з реєстрації місця проживання їх неповнолітніх дітей без попередньої згоди органів опіки та піклування є порушенням закону.

— Я зареєстрована за однією адресою, а проживаю без реєстрації за іншою разом з моєю матір’ю. Чи можу я отримати в паспортиста довідку про фактичне проживання за адресою матері?

— Паспортист може видати довідку за адресою реєстрації Вашого місця проживання. Видача довідки про фактичне проживання без реєстрації за певною адресою є порушенням ст.6 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

— Чи потрібна згода сусідів для прописки дружини у приватизованій квартирі?

— Якщо у Свідоцтві про право власності на квартиру вказано, що ви є співвласником на праві спільної сумісної власності, то в такому випадку необхідна згода іншого співвласника (-ів). У разі, коли квартира поділена на частини, і ви є власником саме окремої частини (даний факт також підтверджується у свідоцтві про право власності), то в такому випадку ви є одноособовим власником своєї окремої частини і згода власника іншої частини не потрібна.

Побутові проблеми

— Сусід поверхом вище залив мою квартиру. Як правильно скласти акт про це?

— Відповідно до п. 2.3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 №76, у разі залиття, аварії квартир складається відповідний акт (скачати).

Згідно встановленої форми факт залиття квартири та його наслідків фіксується актом комісійного обстеження квартири за участю представників управителя, представників організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди обслуговує внутрішньобудинкові системи опалення та водопостачання, представника власника будинку, будинкового комітету та затверджується начальником організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Присутність зацікавлених осіб від потерпілої сторони та з боку винної є обов’язковою.

— Сусідка без жодних дозволів збудували на подвір’ї сарай. Як бути?

— Господарські і побутові будівлі та споруди, зведені громадянами без встановленого дозволу або належно затвердженого проекту, чи з істотними відхиленнями від проекту, або з грубим порушенням основних будівельних норм і правил, за рішенням виконавчого комітету міської Ради зносяться громадянами, які здійснили самовільне будівництво, або за їх рахунок.

— Чи мають право сусіди проводити гучні ремонтні роботи в суботу? Яким може бути максимальній рівень шуму?

— Відповідно до закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» проведення ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, забороняється у робочі дні з 21.00 до 8.00 годин, а у святкові та неробочі дні — цілодобово. Якщо ж власник або орендар приміщень хоче здійснювати ремонтні роботи у святкові і неробочі дні, то для цього він повинен отримати дозвіл мешканців усіх розташованих поблизу квартир.

Також у житлових будинках та прибудинкових територіях з 22.00 до 8.00, тобто у нічний час, заборонено голосно співати і кричати, використовувати апаратуру для відтворення звуку та інші джерела побутового шуму. Не можна також запускати феєрверки і салюти, використовувати піротехнічні засоби.

Припустимий наступний рівень шуму: для житлових кімнат у денний час (з 8.00 до 22.00 годин) від 40 дБ до 55 max, в нічний (з 22.00 до 8.00 години) від 30 дБ до 45 max; на території, що безпосередньо прилягає до житлових будинків: у денний час від 55 дБ до 70 max, у нічний — від 45 дБ до 60 max; на території, що безпосередньо прилягає до будівель готелів і гуртожитків: у денний час від 60 дБ до 75 max, у нічний — від 50 дБ до 65 max; на майданчиках відпочинку на території мікрорайону і груп житлових будинків — від 45 дБ до 60 max цілодобово. Заміри децибелів проводиться санітарно-епідеміологічною службою, представники якої мають право «виписати» штраф порушникам.

Добудови, перебудови

— Що потрібно, щоб приватизувати бойлерну чи інше технічне приміщення в будинку?

— Відповідно до ст. 382 ЦК України власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку. У Стаття 369 Цивільного кодексу України вказано, що співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників. У разі вчинення одним із співвласників правочину щодо розпорядження спільним майном вважається, що він вчинений за згодою всіх співвласників. Згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, який підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена. Співвласники мають право уповноважити одного з них на вчинення правочинів щодо розпорядження спільним майном.

В законодавстві України право власності на допоміжні приміщення будинку було закріплене за власниками квартир багатоквартирних житлових будинків в Законі України „Про приватизацію державного житлового фонду”.

Так, ч. 2 ст. 10 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду”, який був прийнятий 19 червня 1992 р., встановлено, що власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т.ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.

Отож, для приватизації нежитлового приміщення орендарю потрібно отримати згоду всіх співвласників у визначеній чинним законодавстві формі.

— Чи потрібно звертатися в МІУК по дозволи щодо перепланування квартири чи добудову балкону?

— Відповідно до статті 152 Житлового кодексу Української РСР переобладнання і перепланування житлового будинку (квартири), що належить громадянинові на праві приватної власності, провадяться з дозволу виконавчого комітету місцевої ради.

З даного питання слід звертатися до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Детальніше.

— Чи законним є облаштування сусідами ванної кімнати над моєю житловою кімнатою?

— Відповідно до чинних державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» підсобні приміщення квартири (ванна, вбиральня, душова, приміщення для прання, кухня, комора) призначені для гігієнічних або господарсько-побутових потреб мешканців. Згідно з п. 2.28 зазначених державних будівельних норм не допускається розміщення вбиральні та ванної (або душової) над житловими кімнатами і кухнями. Ці приміщення допускається розміщувати над кухнею квартир, розташованих у двох рівнях. Не допускається кріплення приладів і трубопроводів безпосередньо до міжквартирних стін і перегородок, які огороджують житлові кімнати.

— Що робити, якщо мій сусід без будь-якої згоди долучив до своєї квартири загальний коридор?

— Якщо Ваші сусіди здійснили перепланування в квартирі, або здійснили добудову до квартири, таким чином збільшивши площу самої квартири, і Ви від цього зазнаєте незручностей — Ви маєте право звернутися до суду із позовом про зобов’язання сусідів усунути перешкоди в доступі місць загального користування, та зобов’язати їх демонтувати прибудову.

Додатковою підставою для звернення стане акт огляду, складений фахівцями МІУК.

— Чи вважається незаконною перебудовою перенесення міжкімнатних дверей?

— Відповідно до пункту 3.2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Дуржбуду України від 24.05.2001 № 127, не належать до самочинного будівництва:

 • перепланування, пов’язані зі збільшенням житлової або підсобної площі за рахунок демонтажу перегородок без порушення капітальних несучих стін, несучих конструкцій, опор, балок за рахунок площ коридорів та допоміжних приміщень;
 • влаштування чи закриття дверних (віконних) прорізів у внутрішніх некапітальних стінах;
 • влаштування перегородок в підсобних приміщеннях;
 • демонтування або влаштування шаф, антресолей, комор;
 • демонтування камінів, грубок, печей (без перекривання вентиляційних шахт, димоходів);
 • зменшення площ за рахунок утеплення, оздоблення стін;
 • перестановка інженерного та сантехнічного обладнання в межах призначених приміщень;
 • засклення балконів та лоджій, крім будинків, що занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Всі інші перебудови потребують погодження виконавчим комітетом.

— Чи можна приватизувати кімнату в гуртожитку, якщо до такої кімнати було долучено частину спільного коридору?

— Відповідно до статей 100, 152 Житлового кодексу Української РСР, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76, органи місцевого самоврядування затверджують порядок надання дозволу на проведення переобладнання або перепланування будинків, квартир, житлових та нежитлових приміщень у житлових будинках.

Згідно з пунктом 1.4.1 Правил переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.

Згідно з пунктом 1.4.6 Правил наймач (орендар) жилого приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов’язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.

Тільки після цього вони зможуть реалізувати своє право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитку.

Побутові відходи

— Хто повинен слідкувати за чистотою контейнерних майданчиків та вивозити купи зметів, гілля та листя?

— Відповідно до п. 9 наказу міністерства з питань житлово-комунального господарства України N 75 від 22 березня 2010 року «Про затвердження Рекомендованих норм надання послуг з вивезення побутових відходів», який діяв на момент затвердження норм надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в Івано-Франківську, норми надання послуг з вивезення твердих побутових відходів для житлових будинків включають об’єми утворення вуличного змету та відходів з площі зеленого насадження на прибудинковій території.

? Чому я маю оплачувати за вивезення великогабаритних та ремонтних відходів, якщо я не роблю ремонти вже багато років?

? Норми вивезення твердих побутових відходів включали і включають в себе вартість вивезення вивезення великогабаритних та ремонтних відходів.

? Якщо людина є власником кількох квартир, чому вона повинна сплачувати за сміття декілька раз?

? Власник відповідає за стан та утримання свого майна та брати участь у фінансуванні такого утримання. Зокрема, мова йде про його участь у вивезенні побутових відходів, незалежно від факту проживання.

 

Новини ЖКГ